XXIV Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR - Edycja: 2018-03-16 - 2018-03-18
Kielce - raj dla dzieci
„Kielce – Raj dla dzieci” pod takim hasłem stolica województwa świętokrzyskiego będzie promować się podczas targów.
Z pewnością znasz Góry Świętokrzyskie i nie trzeba przekonywać Cię, że warto tu przyjechać, rodzinnie spędzić czas i dobrze się przy tym bawić. Atrakcji dla rodzin z dziećmi w Kielcach i najbliższej okolicy nie brakuje. To właśnie tu, w Kielcach, możesz pobawić się na koncertach ze swoimi dziećmi, rodzinnie pospacerować, na sportowo spędzić czas na świeżym powietrzu, odwiedzić najstarsze i największe muzeum zabawek w Polsce, zwiedzić jaskinie w centrum miasta czy odbyć podróż „do wnętrza Ziemi”.
O tym, co jeszcze kryje się pod hasłem „Kielce-Raj dla Dzieci” dowiesz się na stoisku miasta Kielce. Zapraszamy także do strefy zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mogli pobawić się w kąciku zabaw oraz skorzystać z warsztatów plastycznych. Na gości targów, którzy odwiedzą stoisko Kielc, czekać będą liczne konkursy z nagrodami!
Nie przegap okazji i kup bilet na widowisko taneczne roku „Alicja w Krainie Czarów”, które w dniu 1 czerwca (Dzień Dziecka) zaprezentowane zostanie przez artystów Kieleckiego Teatru Tańca na scenie plenerowej największego i najbardziej czarującego w Polsce amfiteatru Kadzielnia. To jedna z licznych atrakcji, które czekają na Ciebie w Kielcach w czerwcowy weekend 31 maja – 3 czerwca.
Już dzisiaj zaplanuj długi czerwcowy weekend i odwiedź „Kielce-Raj dla dzieci”.
Oprócz tego warto odwiedzić:
Bazylika katedralna:
W 1171 roku biskup Gedeon ufundował na Wzgórzu Zamkowym kolegiatę pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Po licznych przebudowach i rozbudowach kościół przyjął wygląd wczesnobarokowej, trójnawowej bazyliki. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na gotycki tryptyk zwany „łagiewnickim”, przedstawiający koronację Matki Bożej oraz postacie świętych Wojciecha i Stanisława. Interesująca jest galenowa płaskorzeźba NMP oraz barokowy ołtarz główny według projektu Fontany. We wnętrzu bazyliki znajduje się również słynący łaskami obraz Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej z Dzieciątkiem.
Muzeum Zabawek i Zabawy:
Najcenniejszą część zbiorów tego muzeum stanowią zabawki historyczne, w tym lalki z przełomu XIX/XX wieku oraz XIX-wieczne żołnierzyki ołowiane, niemiecka miniaturowa maszyna do szycia, rzutnik na szklane przezrocza, pokoiki dla lalek, zagraniczne i polskie klocki. Najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku. Placówka posiada również interesujące wystawy stałe, takie jak: Popołudniowa herbatka, Na babcinym strychu czy Misie w lesie.
Pałac Biskupów Krakowskich:
Pałac należący niegdyś do biskupów krakowskich, ufundowany w latach 1637-1644, jest obecnie siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach. To najlepiej zachowany obiekt architektoniczny w Polsce z czasów dynastii Wazów. W salach na piętrze zachowały się oryginalne wnętrza, stropy belkowe, malowidła na stropach i fryzy malowane na ścianach. Na tyłach rezydencji odtworzono ogród włoski z XVII-wiecznym układem kwaterowym. Muzeum posiada ekspozycje stałe: Zabytkowe wnętrza z XVII i XVIII wieku, Dawne uzbrojenie europejskie i wschodnie, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galerię malarstwa polskiego i sztuki zdobniczej z płótnami m.in. Kossaka, Brandta, Chełmońskiego i Malczewskiego.