II Targi Technicznych Wyrobów Włókienniczych - Edycja: 2014-10-16 - 2014-10-17
Ciekawostki z branży
Innowacyjna tkanina z wykończeniem odstraszającym komary
W Białymstoku ruszyła produkcja innowacyjnej tkaniny z wykończeniem odstraszającym komary, kleszcze i wszelkie insekty. To pierwsza taka tkanina w Polsce. W wykończeniu tkaniny zastosowano specjalną substancję chroniącą przed ukąszeniami owadów przenoszących choroby zakaźne. Tkanina cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Geotekstylia
Szerokie zastosowanie włóknin w drogownictwie - na 1 km autostrady wykorzystuje się ok. 30 km geotekstyliów, które zdecydowanie podnoszą jakość budowli, a zmniejszają koszty budowy drogi. W budownictwie np. tradycyjny żelbet zbrojeniowy zastępuje się dużo trwalszym i lepszym tekstilbetonem.
Kompozyty włókiennicze to elementy kadłubów samolotów, statków, nadwozi samochodów i innych środków transportu
Materiały wodoodporne. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali rozwiązanie, które pozwoli produkować materiały skutecznie i trwale zabezpieczone przed przemakaniem.
Elektryczna odzież
Amerykańscy naukowcy zajmujący się nanotechnologią wpadli na pomysł stworzenia specjalnej odzieży wytwarzającej napięcie, którą będzie można wykorzystywać do zasilania urządzeń codziennego użytku, takich jak np. telefon komórkowy. Do produkcji tego rodzaju ubrań wykorzystuje się specjalny materiał powstały z odpowiednio spreparowanych włókien tekstylnych, które występują parami, pokrytych nanodrutami z tlenku cynku. Niestety ubrania wykonane z niego nie są odporne na wodę, więc nie można ich prać. Działanie tego materiału polega na przetwarzaniu ruchu noszącej go osoby na prąd elektryczny. Według naukowców metr kwadratowy tego materiału może wytworzyć moc o wielkości 80 miliwatów.
Boeing – 787 a techniczne wyroby włókiennicze
Spektakularnym przykładem zastosowań kompozytów tekstylnych jest konstrukcja najnowszego samolotu na świecie – Boeinga 787, który w 50% zbudowany jest z kompozytów tekstylnych węglowo-epoksydowych.
Ubrania w sprayu
Hiszpański projektant mody Manel Torres wynalazł pierwszy na świecie urządzenie „ubranie w sprayu”, które po nałożeniu na ciało może być usunięte, wyprane i założone ponownie. Spray składa się ze specjalnych włókien zmieszanych z polimerami, w takich proporcjach, że otrzymany produkt jest elastyczny i trwały.