Targi Aktywnego i Zdrowego Seniora - Edycja: 2015-05-22 - 2015-05-23

Podsumowanie wydarzenia

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Termin:   22 – 23 maja 2015r.
Miejsce: hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi, ul. Ks. Skorupki 21
Organizator: Międzynarodowe Targi Łódzkie Spółka Targowa Sp. z o.o.
Liczba wystawców: 107
Liczba gości: ok. 5 tys. osób

Targi Aktywnego i Zdrowego Seniora były jedną z największych w Polsce imprez wystawienniczych dedykowanych seniorom. Brały w niej udział firmy, organizacje i instytucje posiadające kompleksową ofertę produktów i usług dla osób w wieku 55+ oraz działające na rzecz poprawy jakości ich życia.

Wydarzenie stanowiło ważny element II Łódzkich Senioraliów, przygotowanych przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi. Senioralia są odpowiedzią Władz Miasta na rosnące zapotrzebowanie społeczne w zakresie działań na rzecz osób w podeszłym wieku. Seniorzy są coraz liczniejszą grupą społeczną. Obecnie już jedna czwarta mieszkańców miasta przekroczyła 60 rok życia. Z prognoz demograficznych wynika, że za dwie dekady już ponad połowa dorosłych łodzian osiągnie wiek senioralny. Już wkrótce osoby starsze staną się najbardziej perspektywiczną grupą konsumentów, poszukującą rozwiązań poprawiających jakość i komfort życia.

Targi Aktywnego i Zdrowego Seniora uzupełniały zakres Łódzkich Senioraliów o wymiar biznesowy. Międzynarodowe Targi Łódzkie do udziału w imprezie zaprosiły firmy, które posiadają produkty i usługi dedykowane tej grupie wiekowej oraz dostrzegają szansę rozwoju, poprzez dostosowywanie i rozszerzanie asortymentu do ich potrzeb.

WYSTAWCY
W Targach Aktywnego i Zdrowego Seniora wzięły udział firmy, które w swojej ofercie mają produkty i usługi kierowane do osób w wieku dojrzałym, a ich działalność wiąże się z tematyką: medycyny i farmacji (wytwórcy urządzeń i sprzętu rehabilitacyjnego, placówki lecznicze, zdrowa żywność itp.); zdrowia i poprawy jakości życia (przychodnie specjalistyczne, rehabilitacja); sportu ( sprzęt, odzież, wyjazdy, kluby fitness); turystyki i wypoczynku (biura podróży, uzdrowiska, spa); urody (firmy kosmetyczne, odnowa biologiczna); prawa i finansów (ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne); aktywizacji zawodowej; kultury i rozrywki. Ofertę wystawienniczą TAiZS uzupełniły propozycje partnerów społecznych II Łódzkich Senioraliów. Znalazły się wśród nich instytucje kultury oraz stowarzyszenia działające na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej osób starszych.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Targom Aktywnego i Zdrowego Seniora towarzyszył bogaty program występów na scenie głównej (strefa prezentacji) oraz w sali konferencyjnej. Prezentacje na scenie przedstawili wystawcy komercyjni targów, którzy prezentowali swoją ofertę produktów i usług oraz partnerzy społeczni, działający na rzecz łódzkich seniorów. Czas występów na scenie został podzielony w równych częściach dla MTŁ oraz UMŁ. Na scenie odbywały się: prelekcje nt. zdrowego odżywiania, diabetologii, zdrowia po 55 roku życia, leczenia i zapobiegania otyłości; prezentacje łódzkich spółek miejskich oraz instytucji kulturalnych, występy artystyczne zespołów pieśni i tańca, itp. Zwiedzający mogli dowiedzieć się także, jak korzystać z Internetu i obsługiwać komputer, korzystać z systemu ZUS i NFZ, brać udział w badaniach profilaktycznych. Z myślą o seniorach przygotowano porady zdrowotne, prawne i finansowe, a także pokazy mody.

Współpraca z Polskim Towarzystwem Gerontologicznym, Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz SANEPID zaowocowała zorganizowaniem podczas pierwszego dnia targów cyklu wykładów poświęconych rozwiązywaniu problemów zdrowotnych, ekonomicznych, demograficznych oraz społecznych, z którymi na co dzień spotykają się seniorzy. RCPS przygotowało prezentacje dotyczące działalności Uniwersytetów III-go Wieku z regionu łódzkiego, leczeniu i zapobieganiu depresji u seniorów, a także nowej ustawie o prawach konsumenta. Wykłady zorganizowane przez PTG dotyczyły zagadnień dotyczących jakości i długości życia oraz higieny jamy ustnej, kondycji psychicznej i fizycznej w wieku senioralnym. Z uczestnicy wykładu przygotowanego przez SANEPID mogli dowiedzieć się jakie zasady żywieniowe powinno stosować się w jesieni życia.

KONKURS

Tradycją MTŁ jest nagradzanie wystawców, którzy przygotowali najciekawszą ofertę wystawienniczą. Nagroda stanowi ukoronowanie pracy dla firm, które szczególnie angażują się w przygotowanie stoiska i skomponowanie oferty wystawienniczej. Jury konkursu „Na najlepszą ofertę wystawienniczą I edycji Targów Aktywnego i Zdrowego Seniora 2015” oceniało: atrakcyjność prezentowanych produktów i usług (najwyższą ocenę uzyskali wystawcy, których oferta najlepiej zaspokajała potrzeby osób po 55 roku życia), aranżację stoiska i różnorodność formy prezentowania oferty oraz staranność przygotowania i ekspozycję materiałów promocyjnych.

Jury w składzie: Katarzyna Jarosińska - Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ, Eryk Rawicki - MOSiR w Łodzi, Mirosław Barburski – MTŁ oraz Paweł Kozłowski - MTŁ (sekretarz), podczas posiedzenia w dniu 22 maja 2015r. postanowiło przyznać:

- I Miejsce firmie Mediwel Polska

- II Miejsce Regionalnemu Centrum Polityki Społecznej w Łodzi

- III Miejsce Stacji Nowa Gdynia



Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz